×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 315

OCT و انژیوگرافی چشم

OCT و انژیوگرافی بیمارستان دکتر سیدالشهدایی

ارزیابی شبکیه

برای ارزیابی شبکیه، روش­های و ابزارهای مختلفی در بیمارستان دکتر سیدالشهدایی به کار می­رود که در ادامه به آنها اشاره می­شود.

 

آنژیوگرافی

بررسی  عروق شبکیه و مشیمیه به کمک دو روش آنژیوگرافی فلوئورسئین و آنژیوگرافی ICG در بیمارستان نگاه انجام می­شود. برای انجام این آزمون، ماده­­ی مخصوصی به ورید بازویی بیمار تزریق می­شود، سپس با کمک دوربین این دستگاه، از قسمت خلفی چشم عکسبرداری می­شود. این بررسی در بسیاری از بیماری­های مهم شبکیه مانند رتینوپاتی دیابتی و نیز تخریب وابسته به سن ماکولا، بیماری­های انسدادی عروقی مانند انسداد شریان یا ورید شبکیه مفید است. به علاوه امکان تهیه فیلم ویدئویی از مراحل مختلف نفوذ دارو در شبکیه و مشیمیه در این بیمارستان  وجود دارد.

 

ارزیابی شبکیه با  استفاده از OCT

به کمک این دستگاه می­توان به بررسی لایه­های شبکیه و تا حدودی مشیمیه  پرداخت. ضریب تفکیک تصاویر در دستگاه  بیمارستان چشم­پزشکی نگاه، معادل 5 تا 10 میکرون بوده و وضوح تصاویر به دست آمده در صورت همکاری مطلوب بیمار و شفاف بودن محیط­های درونی چشم از کیفیت بسیار خوبی برخوردار خواهد بود. در این بیمارستان، آخرین فناوری تصویربرداری آنژیوگرافی و OCT  به صورت هم­زمان نیز وجود دارد.

 

تصویربرداری از شبکیه بدون گشاد کردن مردمک

تصویربرداری شبیکه با استفداه از یک دوربین، جهت تشخیص سریع و دقیق بیماری­های شبکیه به کار می­رود. قابلیت مستند سازی پیشرفته،  آرشیو،  بازیابی و چاپ تصاویر شبکیه با جزییات عالی از ویژگی­های مهم این دوربین است. .این دستگاه بدون نیاز به استفاده از قطره های گشاد کننده مردمک برای تمام انواع نیازهای تشخیصی اعم از ارزیابی عصب بینایی در گلوکوم تا رتینوپاتی دیابتی قابل استفاده می باشد. این دستگاه به گونه ای طراحی شده است که با مردمک کوچک حتی با قطر  7/3 میلی متر نیز قادر به تصویر برداری است. استفاده از قطره­های گشاد کننده مردمک سبب اختلال فعالیت­های روزمره طی 24 ساعت آینده خواهد شد، از این رو مزیت این دستگاه عدم نیاز به قطره­های گشاد کننده است. همچنین برای بیماران مسن، بیمارانی که مردمک نامتقارن دارند و یا داروهای خاص استفاده می کنند بسیار مفید است.

بررسی اولتراسونیک زجاجیه و شبکیه (B Scan)

با این روش در صورتی که به علت کدورت شدید محیط های داخل چشمی امکان بررسی شبکیه وجود نداشته باشد، به کمک این نوع سونوگرافی می­توان به بررسی ساختمان­های داخل چشم پرداخت. این ابزار به ویژه در صورت وجود آب مروارید شدید و نیز خونریزی­های زجاجیه ( به عنوان مثال در بیماران دیابتی) دربررسی وضعیت شبکیه می­تواند بسیار کمک کننده باشد. به علاوه جهت بررسی تومورهای داخل چشمی، وجود اجسام خارجی درون کره چشم و یا سایر موارد بسیار کمک کننده است.

ارزیابی عصب بینایی

در واحد الکتروفیزیولوژی بیمارستان دکتر سیدالشهدایی، از روش­های متفاوتی برای ارزیابی عصب بینایی استفاده می­شود.

الکترواکولوگرافی( EOG )

این روش، برای  اندازه گیری پتانسیل استراحت شبکیه به کار می­رود. کاربرد اصلی آن در تشخیص­های بالینی برای تاثیرات دارویی مانند کلروکین بر شبکیه و وجود اجسام خارجی فلزی می باشد.

الکترورتینوگرافی ( ERG )

این تست برای بررسی سلول­های حساس به نور شبکیه به کار می رود و طیف وسیعی از اختلالات شبکیه  مانند  شب کوری را تشخیص می­دهد. همچنین در این بیمارستان آزمونی خاص برای افتراق بیماری های ماکولا از عصب بینایی انجام می­شود. (Pattern ERG).

بررسی حساسیت کنتراست

حساسیت کنتراست توانایی افتراق نور و تاریکی را تعیین می­کند. اگر فردی با بهترین حدت بینایی (به وسیله عینک،  لنز،... ) همچنان از وضوح دید یا به عبارت دیگر کیفیت بینایی شکایت داشته باشد، این آزمون باید انجام شود.

در این روش به­وسیله چارت ساده ای میزان قدرت چشم برای تشخیص اشیائ روی زمینه ارزیابی می گردد، هر چقدر رنگ و شکل جسم هدف به زمینه نزدیک تر باشد، تشخیص این دو دشوارتر خواهد بود. اختلال این تست می­تواند مطرح کننده اختلالات مهمی در قرنیه، عدسی  یا بیماری­های  تخریب کننده شبکیه  باشد.

بررسی پتانسیل برانگیخته بینایی Visual Evoked Potential ) VEP)
از این تست می­توان جهت بررسی راه­های عصبی بینایی به ویژه در کودکان و شیرخواران استفاده کرد. همچنین، این آزمون برای بیماران مبتلا به انواع التهابات عصب بینایی (نوریت) از جمله بیماری اسکلروز متعدد (MS) و سایر بیماری­های عصبی کاربرد دارد.

محاسبه عدسی داخل چشمی

محاسبه قدرت عدسی داخل چشمی به سه روش اولتراسوند تماسی  (Contact A Scan،  اولتراسوند غیرتماسی (Emersion A Scan) و روش لیزری (IOL Master) در بیمارستان چشم­پزشکی نگاه انجام می­شود. این روش­ها برای محاسبه طول قدامی خلفی چشم که جز اصلی محاسبه عدسی داخل چشمی که جایگزین عدسی کدر شده بیمار می­شود ، به کار می­رود. این معاینات بدون درد و غیر تهاجمی بوده، سطح چشم به وسیله قطره بی حسی، بی حس می شود. کل زمان هر یک از این تست­ها در حدود 2 تا 3 دقیقه است.

 

ارزیابی میدان بینایی

در بیمارستان دکتر سیدالشهدایی با روش­های متفاوتی بیماری گلوکوم تشخیص داده می­شود. رایج­ترین و دقیق­ترین آن، ارزیابی میدان بینایی با دستگاه هامفری است. این دستگاه، امکان بررسی صدمات وارده در اثر بیماری گلوکوم (آب سیاه) به میدان بینایی بیماران را فراهم می­کند. ارزیابی میدان بینایی، یکی از آزمون­های اصلی تشخیص بیماری گلوکوم است. همچنین، این دستگاه برای بررسی صدمات بینایی ناشی از مصرف داروی کلروکین یا هیدروکسی کلروکین که اغلب در بیماری­های روماتیسمی مصرف می­شود و بیماری­های سیستم مغز و اعصاب که منجر به آسیب عصب بینایی می­شود، به کار می­رود.  همچنین امکان تجزیه و تحلیل تغییرات میدان بینایی در طول زمان برای کلیه بیماران میسر می باشد.

یکی دیگر از روش­های تشخیص بیماری گلوکوم، ارزیابی ضخامت لایه فیبرهای عصبی شبکیه است که در بیماری­های مختلف از جمله گلوکوم آسیب می­بیند و از ضخامت آن کاسته می­شود. دستگاه GDX و OCT سر عصب بینایی از مفیدترین ابزارهای تشخیصی در انواع بیماری­های گلوکوم می­باشد. به کمک این دستگاه­ها می­توان مواردی مانند گلوکوم با فشار طبیعی و یا فشار داخل چشمی بالا را تشخیص داد. این دو روش، می تواند بیماری گلوکوم را قبل از آسیب میدان بینایی تشخیص دهد.

 

 

اطلاعات تکميلي

  • رنکینگ: 8
  • ساعت فعالیت: صبح : 10 الی 13 ؛ عصر 16 الی 21
  • تاریخ شروع: چهارشنبه, 22 دی 1395
Super User

TAG_NAME_AUTHOR_POST

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…